Namenitev večine trženjskega proračuna vašega podjetja digitalnim storitvam se morda sliši obetavno, vendar lahko določitev pravega proračuna hitro postane preobremenjujoča.
V tem blogu se bomo podali na potovanje po petih različnih metodah oblikovanja budgeta ter raziskali njihove prednosti, izzive in uporabo v dinamičnem svetu trženja.
Razvozlali bomo skrivnosti metode odstotka prihodkov, metode konkurenčne paritete, metode, ki temelji na ciljih in nalogah, metode donosnosti naložb (ROI) ter pridobili vpogled v prednosti in slabosti vsake metode.
Na koncu članka vam bom ponudil eno od naših lastnih metod, ki jo najpogosteje uporabljamo pri naših strankah.
Metoda odstotka prihodkov, znana tudi kot pristop “od zgoraj navzdol“, vključuje dodelitev fiksnega odstotka prihodkov podjetja za stroške trženja. Predstavljajte si to: ste na razkošnem banketu in vaš proračun za trženje je kot rezina slastne pite, katere velikost je določena z vnaprej določenim odstotkom vaših prihodkov. To je najpreprostejši, a tudi najmanj agilen pristop k določanju proračuna za trženje.
– Preprosto in enostavno za izvajanje.
– Prilagaja izdatke za marketing glede na nihanje prihodkov, kar zagotavlja finančno stabilnost.
– Morda ne upošteva vpliva konkurenčnih pritiskov ali trženjskih potreb.
– Če je odstotek določen preveč konzervativno, lahko povzroči zastoj marketinških prizadevanj.
Letni prihodki vašega podjetja znašajo 10 milijonov, proračunska sredstva za trženje pa so dodeljena v višini 10 %. Vaš proračun za trženje bi torej znašal 1 milijon.
Metoda konkurenčne paritete ali pristop k oblikovanju proračuna, ki nas ohranja v igri, vključuje dodeljevanje sredstev na podlagi porabe vaših konkurentov. Predstavljajte si to kot prijateljsko tekmo, v kateri se na področju trženja izenačujete s svojimi tekmeci.
– Pomaga preprečiti, da bi vas konkurenti prehiteli pri trženjskih prizadevanjih.
– Zagotavlja referenčno vrednost za naložbe v trženje na podlagi panožnih standardov.
– Ne upošteva dejanskih potreb in potenciala vašega podjetja.
– Predpostavlja, da imajo tekmeci že vse izdelano, vendar vsi vemo, da je videz lahko zavajajoč.
– Predpostavlja tudi, da poznate proračune svojih konkurentov.
Če vaš glavni konkurent za trženje letno nameni 2 milijona evrov, lahko za to namenite podoben znesek, da ostanete v konkurenci.
Metoda, ki temelji na ciljih in nalogah, vključuje določitev posebnih trženjskih ciljev in nato dodelitev proračuna na podlagi nalog, ki so potrebne za doseganje teh ciljev. To je tako, kot da bi načrtovali veliko pustolovščino in v proračunu predvideli sredstva za vsako bistveno sestavino. To je metoda, ki jo bo vaša ekipa najbolj oboževala, saj ji daje prostor za nekaj ustvarjalnosti in agilnosti.
– Proračun se uskladi z jasnimi trženjskimi cilji, kar zagotavlja osredotočen pristop.
– Omogoča boljše razporejanje virov s prednostnim razvrščanjem ključnih nalog.
– Zahteva obsežno načrtovanje in podrobno analizo.
– Morda ne upošteva v celoti nepričakovanih priložnosti ali izzivov, ki se pojavijo med letom.
Če je vaš marketinški cilj povečati prepoznavnost blagovne znamke za 20 %, dodelite proračun za dejavnosti, kot so kampanje v družabnih medijih, trženje vplivnežev in oglaševanje.
Pristop ROI, najljubši pristop finančnih in podatkovnih čarovnikov! Ta metoda vključuje oblikovanje proračuna na podlagi pričakovane donosnosti naložbe za vsako tržno dejavnost. To je kot čarovnik, ki izračuna neto vrednost vsakega marketinškega trika, preden ga izvede.
– Poudarja odgovornost in učinkovitost z vezavo proračuna na pričakovane rezultate.
– Omogoča sprejemanje odločitev in optimizacijo na podlagi podatkov.
– Zahteva natančne podatke in zanesljiv sistem merjenja.
– Lahko privede do premajhnega vlaganja v dolgoročna prizadevanja za oblikovanje blagovne znamke z manjšo takojšnjo donosnostjo.
Če naj bi kampanja vsebinskega marketinga prinesla 200.000 prihodkov in stala 50.000, lahko dodelitev proračuna temelji na tej potencialni donosnosti naložbe.
Pristop ROI je eden izmed najbolj uporabljenih, vendar prinaša tudi precej izzivov. Tako kot pri vsakem podvigu tudi tu obstajajo ovire, ki jih je treba premagati, in pasti, ki se jim je treba izogniti.
Poglobimo se v nekatere izzive pristopa ROI v trženju:
Kljub tem izzivom ostaja pristop ROI dragoceno orodje za optimizacijo trženjskih prizadevanj in dokazovanje odgovornosti. Tržnike spodbuja, da si prizadevajo za merljive rezultate in sprejemajo utemeljene odločitve na podlagi podatkov. S kombiniranjem pristopa ROI z drugimi metodami oblikovanja proračuna lahko ustvarite dobro zaokroženo strategijo, ki vključuje tako umetnost kot znanost trženja.
Vsaka metoda ima svojevrsten čar in izzive. Za izbiro najboljšega pristopa k oblikovanju proračuna upoštevajte cilje podjetja, posebnosti kanalov, dinamiko panoge in pripravljenost na tveganja. Pridih ustvarjalnosti, pomešan z vpogledi, ki temeljijo na podatkih, vas bo pripeljal do marketinške veličine!
Kljub temu ne pozabite, da v svetu oblikovanja marketinškega proračuna ni univerzalne rešitve, ki bi ustrezala vsem. Prilagodljivost in znanost o merjenju sta prava pot.
Medtem ko so vsi zgoraj navedeni pristopi v redu, se po naših izkušnjah najbolje obnese mešani pristop. V tem primeru razdelite proračun na podlagi različnih vrst dejavnosti in ciljev. Najprej morate svoje kanale in dejavnosti razdeliti na neposredno prodajo in trženje blagovnih znamk.
Za kanale neposredne prodaje (kot je iskanje na Googlu itd.) boste proračun oblikovali na podlagi metode odstotka prihodkov (ki jih ustvarijo) ali pristopa donosnosti naložb (ROI). Če želite še bolj zapletati, lahko nadaljnje razdelite na tekoče (zanje uporabite metodo odstotka prihodkov) in kampanje (uporabite pristop donosnosti naložb (ROI)).
Za dejavnosti trženja blagovnih znamk, pri katerih je težje izmeriti njihov neposredni vpliv na prihodke, uporabite metodo, ki temelji na ciljih in nalogah.
– Poudarja odgovornost in omogoča odločanje na podlagi podatkov ter optimizacijo vaših kanalov neposredne prodaje.
– Proračun za dejavnosti trženja blagovne znamke uskladi z jasnimi trženjskimi cilji, s čimer zagotovi osredotočen pristop in odpravi pričakovanja takojšnjih rezultatov.
– Gre za najbolj strukturirano metodo, ki omogoča odprt proračun in s tem skalabilnost za kanale neposredne prodaje, hkrati pa zagotavlja, da je del proračuna usmerjen tudi v dolgoročnejše rezultate.
– Zahteva natančne podatke in zanesljiv sistem merjenja.
– Zahteva celovito načrtovanje in podrobno analizo.
Če spletni trgovec na drobno za digitalno trženje letno porabi 4 milijone evrov, bo 80 % (3,2 milijona evrov) namenjenih neposredni prodaji, 20 % (800 tisoč evrov) pa trženju blagovnih znamk.
Ne pozabite, da je ne glede na to, katero metodo izberete, ključnega pomena, da odločanje na podlagi podatkov združite z ustvarjalnimi trženjskimi strategijami. Sprejmite te korake z zaupanjem in prilagodljivostjo, pa vas bo pot oblikovanja proračuna pripeljala do marketinškega uspeha!
Srečno oblikovanje proračuna!